hikoki_cg18daw4z
HIKOKI CG18DAW4Z 18V cordless brushcutter (without battery and charger)
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Scope of delivery
  • 1 nylon head
  • 1 blade
  • 1 protective cap
  • 2 spanners 1 shoulder strap
  • 1 cloth
Product description
  • Perfectly balanced thanks to the positioning of the motor at the back
  • Long service life, up to 49 minutes per charge (5.0 Ah)
  • Tap & Go cord spool
  • Quiet, very low vibration
  • Weight 4.2 kg (with BSL1850MA). Excluding batteries and charger
  • In cardboard box
Main features
  • Multi volt
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Max. cutting width: 31 cm
  • Shape (handle): D
  • Sound power level LWA: 91 - 92 dB(A)
  • Weight: 3,5 kg
  • UN number: Not applicable
  • Number of batteries included: 0
  • Product Range: HiKOKI 18V
Specifications / All features
  • Brand: HIKOKI
  • EAN: 4966376414017
  • Supplier number: HIKOKI CG18DAW4Z
Battery voltage
18 V
Max. cutting width
31 cm
Shape (handle)
D
Sound power level lwa
91 - 92 dB(A)
Weight
3,5 kg
Un number
Not applicable
Number of batteries included
0
No-load speed (min.)
4.900
Speed at no load high (min.)
Weight (kg)
4.0
Capacity
cutting head 310 mm / blade 230 mm
Idle speed low (min.)
Battery voltage (v)
18
Dimensions l x w x h (mm)
11795 x 355 x 255
Product range
HiKOKI 18V